Na českém trhu působí řádově stovky personálních agentur. Faktorů při výběru té správné může být hned několik.

BERTE V POTAZ REFERENCE

Pokud je někdo z Vašich známých zaměstnán přes agenturu a je spokojený, je to taková poloviční výhra. Může Vám totiž poskytnout veškeré potřebné informace o agentuře i nabízených pozicích. Že nikoho neznáte? Schválně se zkuste poptat. Divili byste se, kolik lidí pracuje přes agenturu.

Využijte k „proklepnutí“ Vaši vybrané agentury také Facebook, nebo web. Každá významnější agentura má webové stránky přehledné. Najdete tam potřebné kontakty i informace k pozicím a můžete tam třeba najít i Vámi hledané doporučení zaměstnanců. Na Facebooku zase najdete reference přímo na stránce agentury.

LICENCE

Agenturu si nemůže zařídit každý, koho to napadne. Činnost musí být povolena Ministerstvem práce a sociálních věcí na základě splněných podmínek a ověřit, zda zrovna Vámi vybraná agentura je ta schválená, si můžete na stránkách Úřadu práce ČR.

KONTAKT S AGENTUROU

Máte vybráno, nebo alespoň vytipováno a chcete se s někým spojit. Zkoušíte volat už 3. den, ale stále Vám nikdo neodpovídá? Možná je něco špatně. Prvně se ujistěte, že jste si našli to správné číslo. Většinou je uvedeno v inzerátu, ale i tam se může stát, že se člověk překlikne (i konzultanti jsou jenom lidi 🙂 ). Pokud máte jistotu, že je číslo správné, ale nikdo to pořád nebere ani nevolá zpátky, rovnou se na to vykašlete. Ono totiž může později vypadat komunikace úplně stejně ve chvíli, kdy se to zrovna nehodí, např. když budete chtít řešit pracovní smlouvu, nebo výplatní pásku.

ZÁZEMÍ

Jste pozvání na pohovor, držíte se instrukcí a dorazíte a místo, které se Vám ale vůbec nepozdává? Dobrá agentura by měla mít svou kancelář. Lépe, když je ta kancelář také vybavena. 😀 Ale teď vážně. Pokud s Vámi někdo dělá pohovor na místě, kde byste si nedokázali představit ani sklad, něco je špatně. I v tohle případě tedy platí, že je první dojem důležitý a vybírejte raději agenturu s dobře dostupnou, a pokud možno alespoň trošku vkusně zařízenou kanceláří.

VYBÍRÁNÍ POPLATKU ZA ZPROSTŘEDKOVANOU PRÁCI

Tady bychom to mohli shrnout jedním slovem – ZAKÁZÁNO! Není přípustné, aby po Vás agentura požadovala předem jakékoli peníze za zprostředkování práce, nebo Vám snad strhávala za práci něco ze mzdy. Budeme se opakovat, ALE činnost agentury je regulována zákony a řadou předpisů. Personální agentury by měly dodržovat srovnatelné pracovní podmínky, které by měly platit taktéž pro kmenové zaměstnance, kteří odvádí tu stejnou práci jako agenturní zaměstnanci. Bohužel se najdou firmy, které ignorují povinnost dodržovat srovnatelné podmínky, nebo nepochopily smysl fungování personálních agentur a tyto podmínky porušují na úkor agenturních zaměstnanců. Toto porušování se však nezákonné a pokud se to děje, rychle pryč! 😉