Jak napsat motivační dopis?

Máte k životopisu přiložit motivační dopis? Možná ani netušíte, co všechno se z něho může váš potencionální zaměstnavatel dovědět. Správně napsaným motivačním dopisem můžete zaujmout a odlišit se tak od ostatních kandidátů. Jak by tedy měl vypadat? To se dočtete v následujícím článku.

Snažte se zaujmout

Jaký by měl být motivační dopis? Stručný a výstižný. Pod tato dvě slova se dají shrnout veškeré návody a zaručené rady, jak zvýšit vlastní šance na pozvání k pohovoru. O to jde totiž především. Motivační dopis je prvním kontaktem mezi vámi a vaším případným zaměstnavatelem. Jako takový jej musí v první řadě zaujmout, aby si přečetl i samotný životopis. Jednoduše jde o první dojem- a ten je velmi důležitý.

Méně je někdy více

Motivační dopis by neměl být příliš dlouhý. Snažte se, aby v žádném případě nepřesáhl jednu stranu formátu A4. Je zbytečné opakovat informace, které se dají zjistit přímo z životopisu. Na co byste se tedy měli při jeho psaní zaměřit?
  • V úvodu dopisu uveďte, kde jste se o pracovní nabídce dozvěděli, o jakou pozici se ucházíte a proč byste měli být přijati právě vy. Zároveň přibližte důvody vašeho zájmu o danou práci a také to, co můžete organizaci nabídnout.
  • Vyvarujte se posílání universálního motivačního dopisu, dejte si tu práci a napište jej vždy znovu speciálně pro danou firmu či organizaci. Pokud je to možné a víte, kdo bude dopis číst, adresujte jej konkrétní osobě.
  • Dejte si velký pozor na gramatické chyby! Nic nevypadá hůř, než dopis plný pravopisných hrubek. Pokud si v tomto směru nejste stoprocentně jistí, dejte text přečíst někomu ze svých blízkých. Ten se na něj zároveň může podívat očima zaměstnavatele a říci vám, jak na něj dopis působí.
  • Upozorněte na své kladné stránky, schopnosti a dovednosti, které byste mohli na dané pozici zužitkovat. Vyjadřujte se o sobě pozitivně. Nepoužívejte výrazy jako možná, snad, myslím si. Místo nich napište bez pochyby, určitě nebo vím, že. Taková tvrzení budou znít mnohem věrohodněji a sebevědoměji. Motivační dopis je mnohdy jediná šance, která rozhodne o tom, zda budete pozváni na pohovor či nikoli. Proč ji tedy zahodit zbytečným upozorňováním na vlastní nedostatky?
  • Uveďte své dosavadní zkušenosti v oboru, na tomto místě můžete odkázat na životopis. Všechny informace by se měly vždy zakládat na pravdě.
  • V motivačním dopise byste rozhodně neměli uvádět finanční požadavky. Vše, co se týká finančního ohodnocení, je vhodnější řešit osobně.
  • Ukažte v dopise svou chuť do práce, otevřenost novým zkušenostem a perspektivnost. Motivační dopis je přesně tím místem, kde můžete svému případnému zaměstnavateli dát najevo, že právě vy jste tím, koho hledá.

Není dopis jako dopis

Motivační dopis je někdy mylně zaměňován za dopis průvodní. V průvodním dopise ale zpravidla informujeme adresáta o přiložených dokumentech a usnadňujeme tak jeho orientaci.  Pokud životopis s motivačním dopisem posíláte emailem, tvoří průvodní dopis často samotný text emailu. V něm stručně uvedete, kde jste se o nabízené pozici dověděli, proč na nabídku reagujete a informujete o životopise a motivačním dopisu, který posíláte v příloze.
Správně napsaným motivačním dopisem by vaše snažení nemělo skončit, ale právě naopak. Pokud vše proběhne tak, jak má a vy budete pozvaní na pohovor, bude už vše záležet jen a jen na vás. První krok už ale máte úspěšně za sebou!