Životopis: Jak na to a čeho se vyvarovat

Na jedno volné místo se dnes hlásí desítky až stovky kandidátů. K pohovoru se ale dostane jen malé procento z nich. Jak dosáhnout toho, abyste na pohovor byli pozváni právě vy?
Vyčnívat z řady uchazečů právě životopisem není navíc až tak složité, jak se může zdát. Ohromné procento uchazečů se totiž diskvalifikuje předem těmito základními chybami.

Nepřehlednost a gramatické chyby

Personalista Váš životopis poprvé očima jen přelétne. Pokud mu padne do oka nějaká hrubka, pravděpodobně Váš životopis rovnou vyřadí. Je to logické, protože pokud nezvládnete napsat bez chyb tak krátký dokument, jakým životopis je, těžko pak budete zvládat dopisy klientům. Když si nejste jisti, jak se některé slovo píše, použijte webové stránky Ústavu pro jazyk český.
Všechny sekce životopisu vizuálně oddělujte. Nepište dlouhé odstavce, raději dobře čitelné kratší bloky, které může personalista rychle přelétnout očima. Ať je na první pohled patrné, kde píšete o praxi a kde o svých koníčcích.
Špatné formátování je prostě out. Pokud nevíte, jak sekce životopisu standardně uspořádat, použijte některou z připravených šablon.

Nadbytečné informace a neaktuální údaje

Aby byl životopis přehledný a dobře čitelný, měl by být napsán hodně úsporně. V zásadě by neměl popisovat pracovní zkušenosti, které jsou starší než 15 let. Rozepište se více o posledních dvou až třech pozicích, ty starší již jen heslovitě vyjmenujte. Doba se rychle mění a zkušenosti získané před dvaceti lety už většinou nejsou tak ceněné.
Do sekce vzdělání vypište pouze nejvyšší dokončené vzdělání a hodnotné kurzy či stáže. Studium na základní škole do životopisu nepatří vůbec.
Životopis by měl obsahovat informace až do současnosti. Mělo by být zřejmé, zda jste zaměstnáni nebo práci hledáte po ukončení minulého zaměstnání.

Nevhodný email a fotka z večírku

Emailovou adresou typu kacenka@seznam.cz či zajicekusacek@centrum.cz personalistu celkem jistě nepřesvědčíte o své profesionalitě. Vždy volte email, který je formální, ideálně složený z vašeho jména a příjmení.
Do svého životopisu použijte fotku klidně jako na občanku. Dobré je se na fotce usmívat, hned to o Vás něco napoví.
Rozhodně nevkládejte fotky, kde jste neformálně oblečeni, fotky z večírku, z dovolené apod. Pokud nemáte vhodnou fotku, nic se neděje, pokud nepřiložíte žádnou.

Nepravdivé informace a chybějící reference

Určitě je dobré se nepodceňovat a spíše sebevědomě hodnotit své znalosti a dovednosti. Na druhou stranu je nesmysl tvrdit, že výborně mluvíte anglicky, když znáte sotva pár slovíček. Většina znalostí je snadno ověřitelná, tak si nesnižte kredit přeháněním.
Napište, v čem se cítíte silní. Personalisty ceněné jsou znalosti práce na PC (nutné i na některých dělnických pozicích), jazykové znalosti, komunikační dovednosti, smysl pro práci v týmu a s vedením týmu, odolnost vůči stresu apod.
Hodnověrnost vašemu CV zvýší reference. Pokud můžete, uveďte alespoň dva až tři kolegy či nadřízené, které by mohl personalista oslovit. Ale mějte na paměti, že uvedení referencí není jen formalita. V případě příznivého vývoje výběrového řízení je pravděpodobné, že je Váš potenciální zaměstnavatel bude skutečně kontaktovat.
Divili byste se, kolik uchazečů má hned několik výše popsaných chyb ve svém CV (někteří personalisté hovoří až o 90%). Přípravě životopisu věnujte dostatek času a pak své dílo kriticky zhodnoťte. Stojí to za to.